Hamilelik döneminde Kuruyemiş ve Kuru Meyvenin önemi

Hamilelik döneminde Kuruyemiş ve Kuru Meyvenin önemi

Kuruyemiş gıda tüketimi konusunda anne adayları oldukça hassas davranırlar. Ürünlerin doğal hali ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kuruyemiş ve Kuru meyve tüketimi hamilelik döneminde çok önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesi ile de Kuruyemiş  günlük bir avucu geçmemek şartıyla tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kuruyemiş

İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan kuruyemişler ve kuru meyveler doktorlar tarafından anne adaylarına da sıklıkla önerilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bilinçli ve kararında kuruyemişleri tüketerek bebeğin gelişimine katkıda bulunabilmektir. Çerezlerin, hassas bir dönem olan hamilelikte günde ortalama 1 avuç kadar tüketilmesi gerektiği önerilmektedir. Uzmanlara göre yaklaşık 25 grama denk gelen bir avuç kuruyemiş, çeşidine göre sindirim sisteminden, kemik ve zihin gelişimine kadar pek çok hususta fayda sağlamaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise sürekli aynı yemişleri tüketmek yerine bu yemişleri çeşitlendirerek farklı vitaminlerden alabilmektir.

Hamilelikte sıkça tüketilmesi gereken kuruyemişlerin başında ceviz, Antep fıstığı, Fındık, Kaju, Kuru incir, Kabak çekirdeği, Kuru kayısı, Badem, Yer fıstığı ve Leblebi gibi besin değeri yüksek yemişler gelmektedir.

ÖNEMLİ UYARI : Her hangi bir alerjene karşı Doktorunuza başvurmadan tüketmeniz önerilmemektedir.


Daha eski gönderi
Okula Gidecek Çocuklar için Kuruyemiş Önerisi
Daha yeni yazı
Yerli Malı Haftası Kuruyemiş ve Kuru Meyve önerisi
img01